TARCZA ANTYKRYZYSOWA – co to takiego?

wpis w: AKTUALNOŚCI | 0

WALCZYMY

Z

KORONAWIRUSEM !

 

 

 

Skutki epidemii wywołanej przez koronawirusa COVID-19 odczuwa obecnie wiele polskich firm i pracowników, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowo-gospodarczej. Dla nich to właśnie, w obliczu pandemii wirusa SARS-CoV-2, polski rząd opracował Tarczę antykryzysową, której głównym celem jest ochrona miejsc pracy i zapewnienie bezpieczeństwa finansowego oraz zdrowotnego obywateli.

TARCZA ANTYKRYZYSOWA to pakiet rozwiązań przygotowanych przez polski rząd, który ma ochronić nasze państwo i jego obywateli przed kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa, a co za tym idzie ustabilizować polską gospodarkę.

Szacowana całkowita wartość wsparcia w ramach Tarczy antykryzysowej to 212 mld zł (blisko 10% PKB). Co składa się na tę kwotę?

 • Gotówkowy komponent rządowy o wartości ok. 67 mld (2,9% PKB). Składają się na niego wydatki budżetu państwa, ZUS i funduszy celowych.
 • Płynnościowy komponent rządowy o wartości ok. 75,5 mld zł (3,3% PKB). Składają się na niego: wakacje kredytowe i odroczone daniny, a także finansowanie płynnościowe w postaci kredytów i kapitału głównie z wykorzystaniem instrumentów finansowych Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR, BGK, KUKE, ARP).
 • Pakiet płynnościowy NBP o wartości ok. 70 mld zł, który zapewni niezbędną płynność i warunki kredytowe.

Większość regulacji prawnych związanych z Tarczą antykryzysową wdrożonych zostanie w drodze specustawy o przeciwdziałaniu skutkom gospodarczym pandemii koronawirusa, opracowywanej przez Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod nadzorem KPRM we współpracy z innymi ministerstwami i agendami publicznymi.

DO POBRANIA

USTAWA z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych

USTAWA z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2

 

Tarcza antykryzysowa obejmuje pięć głównych obszarów, takich jak :

 • ochrona miejsc pracy i bezpieczeństwo pracowników,
 • finansowanie przedsiębiorców,
 • ochrona zdrowia,
 • wzmocnienie systemu finansowego,
 • inwestycje publiczne.

Proponowane w ramach Tarczy antykryzysowej rozwiązania skierowane są do wszystkich przedsiębiorców, w tym samozatrudnionych, mikro firm, małych, średnich i dużych firm.

Wśród wielu propozycji rządu i podsuniętych możliwości znajdują się, m. in.

 • dofinansowania części kosztów wynagrodzeń dla swoich pracowników,
 • dofinansowania do pensji zatrudnionych pracowników,
 • zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy, w tym zwolnienie ze składek ZUS na 3 miesiące, umorzenie zaległości podatkowej, odliczenie straty za 2020 r. od dochodu za 2019 r., opłacenie niższej zaliczki na PIT/CIT, rozłożenie na raty należności ZUS, itp.
 • zdobycie środków na utrzymanie firmy w kryzysie, w tym otrzymanie świadczenia postojowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą,
 • przedłużenie obowiązujących terminów płatności.

 

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z dość obszernym pakietem rozwiązań i propozycji w ramach Tarczy antykryzysowej.

Wszelkie szczegółowe pomocne informacje dostępne są na stronach:

https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa
https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa/wyszukaj-wsparcie-dla-swojej-firmy
https://www.praca.gov.pl/eurzad/index.eup#/inneSprawy/listaDokumentow?dest=TARCZA

 

Przedstawiamy Państwu ciekawą lekturę poradnika dla przedsiębiorców przygotowanego przez PFR (Polski Fundusz Rozwoju).

PFR-Przewodnik-Antykryzysowy-dla-Przedsiebiorców_DO POBRANIA